A New America - 10273 Congressional Districts

I usually try not to do gerrymander, because I only "discover" the PVI of the districts after drawing the complete map. Certainly some random gerrymander may end up happening. Do you think any of the maps have become extremely gerrymandered?
No, just wondering what was the gerrymandering objective, thank you for answering.
 
Rhode Island (35 Districts)
Rhode Island:


Rhode Island

District 1 – East Side
PVI – D+34
Sheldon Whitehouse (D-Providence)


District 2 – Elmwood
PVI – D+42
Angel Taveras (D-Providence)


District 3 – Federal Hill and Downtown Providence
PVI – D+39
Grace Diaz (D-Providence)


District 4 – Olneyville
PVI – D+34
Jorge Elorza (D-Providence)



Providence

District 5 – Mount Pleasant and Elmhurst
PVI – D+26
Patrick J. Kennedy (D-Providence)


District 6 – Wanskuck and Smith Hill
PVI – D+29
David Cicilline (D-Providence)


District 7 – South East Providence
PVI – D+15
William Conley Jr. (D-East Providence)


District 8 – North East Providence
PVI – D+16
Katherine Kazarian (D-East Providence)


District 9 – West Pawtucket
PVI – D+31
John F. McBurney III (D-Pawtucket)


District 10 – East Pawtucket
PVI – D+21
Mary Messier (D-Pawtucket)


District 11 – North Providence
PVI – D+7
Arthur Corvese (D-North Providence)



Warwick and Cranston

District 12 – East Cranston
PVI – D+16
Jack Reed (D-Cranston)


District 13 – Central Cranston
PVI – D+6
Elizabeth H. Roberts (D-Cranston)


District 14 – West Cranston
PVI – R+7
Allan Fung (R-Cranston)


District 15 – Cumberland
PVI – D+2
Daniel McKee (D-Cumberland)


District 16 – Woonsocket
PVI – D+7
Roger Picard (D-Woonsocket)


District 17 – North Smithfield
PVI – D+1
Brian Newberry (R-North Smithfield)

District 18 – Northwest Rhode Island
PVI – R+5
Michael Chippendale (R-Foster)


District 19 – Central Falls
PVI – D+16
Elizabeth Crowley (D-Central Falls)


District 20 – Smithfield
PVI – R+2
Ronald Machtley (R-Smithfield)


District 21 – Johnston
PVI – R+1
Joe Polisena (D-Johnson)

District 22 – East Warwick
PVI – D+7
James Langevin (D-Warwick)


District 23 – Warwick
PVI – D+5
Joseph McNamara (D-Warwick)


District 24 – South Warwick
PVI – D+4
Michael McCaffrey (D-Warwick)


District 25 – West Warwick
PVI – D+2
Patricia Morgan (R-West Warwick)

District 26 – Flat River
PVI – EVEN
Robert Nardolillo (R-Coventry)

District 27 – Barrington and Warren
PVI – D+10
Walter Felag (D-Warren)


District 28 – Bristol to Middletown
PVI – D+9
Raymond Gallison (D-Bristol)


District 29 – Portsmouth
PVI – D+4
Dennis Canario (D-Portsmouth)


District 30 – Newport
PVI – D+15
Marvin Abney (D-Newport)


District 31 – Narragansett and Conanicut Island
PVI – D+8
James Sheehan (D-Narragansett)


District 32 – North Kingstown
PVI – D+5
Robert Craven (D-North Kingstown)


District 33 – Hopkinton, Richmond and Exeter
PVI – R+3
Justin K. Price (R-Richmond)


District 34 – Westerly
PVI – D+4
Brian Patrick Kennedy (D-Westerly)


District 35 – South Kingstown
PVI – D+11
Virginia Susan Sosnowski (D-South Kingstown)



Rhode Island Delegation:
7 Republican Delegates
28 Democratic Delegates

Majority Leader of the Rhode Island Delegation:
Sheldon Whitehouse (D-1)
Minority Leader of the Rhode Island Delegation: Allan Fung (R-14)

2016 Election:
Marco Rubio – 125 Delegates
Hillary Clinton – 86 Delegates
 
New Hampshire (44 Districts)
New Hampshire:


New Hampshire

District 1 – Portsmouth
PVI – D+12
Martha Fuller Clark (D-Portsmouth)


District 2 – Seabrook and North Hampton
PVI – R+4
Max Abramson (R-Seabrook)


District 3 – Atkinson to Kingston
PVI – R+10
Russell Prescott (R-Kingston)


District 4 – Exeter
PVI – D+8
Maggie Hassan (D-Exeter)


District 5 – Raymond, Epping and Nottingham
PVI – R+7
Josh Yokela (R-Fremont)


District 6 – Hampstead
PVI – R+13
Regina Birdsell (R-Hampstead)


District 7 – Derry
PVI – R+6
Phyllis Katsakiores (R-Derry)


District 8 – Salem
PVI – R+11
John H. Sununu (R-Salem)


District 9 – Windham
PVI – R+13
Charles McMahon (R-Windham)


District 10 – Hudson
PVI – R+8
Kelly Ayotte (R-Nashua)



Manchester and Nashua

District 11 – South Nashua
PVI – D+5
Cindy Rosenwald (D-Nashua)


District 12 – North Nashua
PVI – D+10
Jim Donchess (D-Nashua)


District 13 – West Nashua
PVI – D+2
Bette Lasky (D-Nashua)


District 14 – Londonderry
PVI – R+7
Sharon Carson (R-Londonderry)


District 15 – South Manchester
PVI – D+3
Donna Soucy (D-Manchester)


District 16 – Central Manchester
PVI – D+5
Chris Pappas (D-Manchester)


District 17 – West Manchester
PVI – D+6
Ted Gatsas (D-Manchester)


District 18 – Bedford
PVI – R+7
Frank Guinta (R-Manchester)


District 19 – Dunbarton and Gofftown
PVI – R+4
Barbara Griffin (R-Goffstown)


District 20 – Merrimack
PVI – R+5
Dick Hinch (R-Merrimack)


District 21 – Milford and Brookline
PVI – R+3
Jack Flanagan (R-Mason)


District 22 – Wilton to Francestown
PVI – R+2
Frank Edelblut (R-Wilton)


District 23 - Peterborough
PVI – D+1
Jeanne Dietsch (D-Peterborough)


District 24 – Southwest New Hampshire
PVI – D+1
Michael Abbott (D-Hinsdale)


District 25 – Keene
PVI – D+15
Jay Kahn (D-Keene)


District 26 – Central West New Hampshire
PVI – D+3
Molly Kelly (D-Harrisville)



Dover and Rochester

District 27 – Durham
PVI – D+14
Jeanne Shaheen (D-Madbury)


District 28 – Dover
PVI – D+10
David H. Watters (D-Dover)


District 29 – Rochester
PVI – R+2
James P. Gray (R-Rochester)


District 30 – Farmington and Barrington
PVI – R+4
Joseph Pitre (R-Farmington)


District 31 – Hooksett and Deerfield
PVI – R+7
John Reagan (R-Deerfield)



Concord

District 32 – South Concord
PVI – D+6
Paul Hodes (D-Concord)


District 33 – North Concord
PVI – D+8
Ann McLane Kuster (D-Concord)


District 34 – Warner, Hopkinton and Weare
PVI – R+1
Gary Hopper (R-Weare)


District 35 – Epsom to Wakefield
PVI – R+11
Peter Varney (R-Alton)


District 36 – Belmont and Laconia
PVI – R+5
Richard Beaudoin (R-Laconia)


District 37 – Wolfeboro
PVI – R+8
Jeb Bradley (R-Wolfeboro)


District 38 – New London and Franklin
PVI – R+1
Harold F. French (R-Franklin)


District 39 – Claremont
PVI – D+5
Gary Merchant (D-Claremont)


District 40 – Hanover
PVI – D+23
Martha Hennessey (D-Hanover)


District 41 – Plymouth
PVI – D+2
Joyce Weston (D-Plymouth)


District 42 – South White Mountain Forest
PVI – D+2
Jerry Knirk (D-Freedom)


District 43 – Coos County
PVI – D+1
Wayne Moynihan (D-Dummer)


District 44 – North White Mountain Forest
PVI – R+1
David Starr (R-Franconia)



New Hampshire Delegation:
23 Republican Delegates
21 Democratic Delegates

Majority Leader of the New Hampshire Delegation:
John H. Sununu (R-8)
Minority Leader of the New Hampshire Delegation: Jeanne Shaheen (D-27)

2016 Election:
Marco Rubio – 148 Delegates
Hillary Clinton – 107 Delegates
 
Aw, no third parties or independents snuck though in NH? I was hoping that odd tendency of their state house might get reflected here!
 
Aw, no third parties or independents snuck though in NH? I was hoping that odd tendency of their state house might get reflected here!
Probably some third party would have won in some district of New Hampshire or Vermont, but in this project I ended up deciding to just use Republicans and Democrats.
 
Maine (44 Districts) New
Maine:


Maine

District 1 – South Maine
PVI – D+9
Mark Lawrence (D-Eliot)


District 2 – Wells and Kennebunk
PVI – D+5
Christopher Babbidge (D-Kennebunk)


District 3 – Lebanon to Parsonsfield
PVI – R+7
Theodore Kryzak (R-Acton)


District 4 – Sanford
PVI – EVEN
Heidi H. Sampson (R-Alfred)

District 5 – East Biddeford and Saco
PVI – D+11
Susan Deschambault (D-Biddeford)



South Maine

District 6 – West Biddeford and Saco
PVI – D+8
Ryan Fecteau (D-Biddeford)


District 7 – Waterboro
PVI – R+2
Peter Mills (R-Gorham)


District 8 – Cape Elizabeth
PVI – D+16
Cynthia Dill (D-Cape Elizabeth)


District 9 – Portland
PVI – D+31
Michael F. Brennan (D-Portland)


District 10 – Westbrook and West Portland
PVI – D+19
Tom Allen (D-Portland)


District 11 – Gorham
PVI – D+1
Maureen Fitzgerald Terry (D-Gorham)


District 12 – North Portland
PVI – D+23
Jon Hinck (D-Portland)


District 13 – Falmouth
PVI – D+11
Cathy Breen (D-Falmouth)


District 14 – Yarmouth to Brunswick
PVI – D+17
Sara Gideon (D-Freeport)


District 15 – South Auburn and Lewiston
PVI – D+1
Olympia Snowe (R-Auburn)

District 16 – Sebago Lake
PVI – R+3
Lester Ordway (R-Standish)


District 17 – Oxford and Bridgton
PVI – R+2
Kathleen Dillingham (R-Oxford)


District 18 – Bethel
PVI – EVEN
Frances Head (R-Bethel)

District 19 – Somerset and Franklin Counties
PVI – R+3
Bradlee Farrin (R-Norridgewock)


District 20 – Lewiston
PVI – D+6
Jared Golden (D-Lewiston)


District 21 – Auburn
PVI – D+2
Bettyann Sheats (D-Auburn)


District 22 – Lisbon to Livermore
PVI – R+6
Dale Crafts (R-Lisbon)


District 23 - Bath
PVI – D+8
Sean Paulhus (D-Bath)


District 24 – Richmond and Gardner
PVI – EVEN
Seth Berry (D-Bowdoinham)

District 25 – Farmington and Winthrop
PVI – D+3
Janet Mills (D-Farmington)



Central Maine

District 26 – Norridgewock and Skowhegan
PVI – R+4
Shelley Rudnicki (R-Fairfield)


District 27 – Bristol and Damariscotta
PVI – D+3
Michael Devin (D-Newcastle)


District 28 – Augusta
PVI – D+1
Donna Doore (D-Augusta)


District 29 – Oakland and Waterville
PVI – D+5
Colleen Madigan (D-Waterville)


District 30 – Clinton and China
PVI – R+5
Timothy Theriault (R-China)


District 31 – Camden
PVI – D+9
David Miramant (D-Camden)


District 32 – Belfast
PVI – D+3
Erin Herbig (D-Belfast)


District 33 – Vinalhaven and Bar Harbor
PVI – D+10
Chellie Pingree (D-North Haven)


District 34 – Ellsworth and Bucksport
PVI – D+1
Nicole Grohoski (D-Ellsworth)


District 35 – Pittsfield to Dexter
PVI – R+14
Peter Cianchette (R-Pittsfield)


District 36 – Hampden
PVI – R+11
Debra Plowman (R-Hampden)


District 37 – Bangor
PVI – D+7
John Baldacci (D-Bangor)


District 38 – Orono
PVI – D+1
Emily Cain (D-Orono)


District 39 – Old Town to Lincoln
PVI – R+3
Sheldon Hanington (R-Lincoln)


District 40 – Piscataquis and West Aroostook
PVI – R+1
Paul Davis (R-Sangerville)


District 41 – Caribou
PVI – R+3
Susan Collins (R-Caribou)


District 42 – South Aroostook County
PVI – R+13
Alexander Willette (R-Mapleton)


District 43 – Eastport and Machias
PVI – R+6
Kevin Raye (R-Perry)


District 44 – Woodland to Millinocket
PVI – R+9
Marianne Moore (R-Calais)



Maine Delegation:
19 Republican Delegates
25 Democratic Delegates

Majority Leader of the Maine Delegation:
John Baldacci (D-37)
Minority Leader of the Maine Delegation: Susan Collins (R-41)

2016 Election:
Marco Rubio – 167 Delegates
Hillary Clinton – 132 Delegates
 
Hawaii (45 Districts) New
Hawaii:


Hawaii

District 1 – West Kauai
PVI – D+21
Bernard Carvalho (D-Kauai)


District 2 – East Kauai
PVI – D+20
James Tokioka (D-Lihue)



Maui Island

District 3 – Lahaina and Kalawao
PVI – D+18
Rosalyn Baker (D-Lahaina)


District 4 – Kahului
PVI – D+28
Justin Woodson (D-Kahului)


District 5 – Waikapu
PVI – D+23
Shan Tsutsui (D-Wailuku)


District 6 – Kihei
PVI – D+18
Tina Wildberger (D-Kihei)


District 7 – Makawao
PVI – D+25
Kyle Yamashita (D-Makawao)


District 8 – Hilo
PVI – D+28
Kai Kahele (D-Hilo)



Hawai'i Island

District 9 – Keaau
PVI – D+24
Richard Onishi (D-Hawai'i)


District 10 – Volcanoes Park
PVI – D+23
Russell Ruderman (D-Puna)


District 11 – Kailua-Kona
PVI – D+11
Nicole Lowen (D-Kailua Kona)


District 12 – Waimea
PVI – D+18
David Tarnas (D-Waimea)


District 13 – Honokaa to Papaikou
PVI – D+26
John D. Waiheʻe III (D-Honokaa)


District 14 – Kalama Valley and Portlock
PVI – D+14
Maya Soetoro-Ng (D-Honolulu)


District 15 – Aina Haina
PVI – D+14
Mark Hashem (D-Honolulu)



Honolulu

District 16 – Waimanalo Beach
PVI – D+17
Laura Thielen (D-Waimanalo)


District 17 – Kailua
PVI – D+14
Micah Kalama Pregitzer (D-Kailua)


District 18 – Waikiki
PVI – D+14
Brickwood Galuteria (D-Honolulu)


District 19 – Kaimuki
PVI – D+23
Calvin Say (D-Honolulu)


District 20 – Palolo and East Manoa
PVI – D+24
Ed Case (D-Honolulu)


District 21 – Moilili
PVI – D+24
Scott Nishimoto (D-Honolulu)


District 22 – Historic District
PVI – D+20
Mazie Hirono (D-Honolulu)


District 23 – Chinatown
PVI – D+19
Daniel Holt (D-Honolulu)


District 24 – Makiki and West Manoa
PVI – D+22
Brian Schatz (D-Honolulu)


District 25 – Liliha
PVI – D+21
Suzanne Chun Oakland (D-Honolulu)


District 26 – Mapunapuna and Honolulu International Airport
PVI – D+16
Glenn Wakai (D-Honolulu)


District 27 – South Kaneohe
PVI – D+18
Scot Matayoshi (D-Kaneohe)


District 28 – North Kaneohe
PVI – D+14
Jarrett Keohokalole (D-Kaneohe)



Oahu Island

District 29 – Kalihi
PVI – D+23
Mufi Hannemann (D-Honolulu)


District 30 – Honolulu Forest
PVI – D+20
Donna Mercado Kim (D-Honolulu)


District 31 – Salt Lake
PVI – D+16
Linda Ichiyama (D-Honolulu)


District 32 – Pearl Harbor
PVI – D+10
Mike Gabbard (D-Honolulu)


District 33 – Ewa Beach
PVI – D+9
Rida Cabanilla (D-Ewa Beach)


District 34 – Kapolei
PVI – D+7
Sharon Har (D-Kapolei)


District 35 – Ewa
PVI – D+11
Ty Cullen (D-Waipahu)


District 36 – West Waipahu
PVI – D+17
Henry Aquino (D-Waipahu)


District 37 – East Waipahu
PVI – D+16
Jon Karamatsu (D-Waipahu)


District 38 – West Pearl City
PVI – D+16
Ben Cayetano (D-Pearl City)


District 39 – East Pearl City
PVI – D+19
David Ige (D-Pearl City)


District 40 – Ewa Forest
PVI – D+16
Roy Takumi (D-Pearl City)


District 41 – Nanakuli
PVI – D+13
Stacelynn Kehaulani Eli (D-Nanakuli)


District 42 – Waianae and Makaha
PVI – D+14
Colleen Hanabusa (D-Waianae)


District 43 – Haleiwa and Kahuku
PVI – D+2
Gil Riviere (R-Waialua)

District 44 – Miliani
PVI – D+13
Ryan Yamane (D-Waipio)


District 45 – Wahiawa
PVI – D+14
Donovan Dela Cruz (D-Wahiawa)



Hawaii Delegation:
1 Republican Delegates
44 Democratic Delegates

Majority Leader of the Hawaii Delegation:
Mazie Hirono (D-22)
Minority Leader of the Hawaii Delegation: Gil Riviere (R-43)

2016 Election:
Marco Rubio – 168 Delegates
Hillary Clinton – 176 Delegates
 
Hawaii:


Hawaii

District 1 – West Kauai
PVI – D+21
Bernard Carvalho (D-Kauai)


District 2 – East Kauai
PVI – D+20
James Tokioka (D-Lihue)



Maui Island

District 3 – Lahaina and Kalawao
PVI – D+18
Rosalyn Baker (D-Lahaina)


District 4 – Kahului
PVI – D+28
Justin Woodson (D-Kahului)


District 5 – Waikapu
PVI – D+23
Shan Tsutsui (D-Wailuku)


District 6 – Kihei
PVI – D+18
Tina Wildberger (D-Kihei)


District 7 – Makawao
PVI – D+25
Kyle Yamashita (D-Makawao)


District 8 – Hilo
PVI – D+28
Kai Kahele (D-Hilo)



Hawai'i Island

District 9 – Keaau
PVI – D+24
Richard Onishi (D-Hawai'i)


District 10 – Volcanoes Park
PVI – D+23
Russell Ruderman (D-Puna)


District 11 – Kailua-Kona
PVI – D+11
Nicole Lowen (D-Kailua Kona)


District 12 – Waimea
PVI – D+18
David Tarnas (D-Waimea)


District 13 – Honokaa to Papaikou
PVI – D+26
John D. Waiheʻe III (D-Honokaa)


District 14 – Kalama Valley and Portlock
PVI – D+14
Maya Soetoro-Ng (D-Honolulu)


District 15 – Aina Haina
PVI – D+14
Mark Hashem (D-Honolulu)



Honolulu

District 16 – Waimanalo Beach
PVI – D+17
Laura Thielen (D-Waimanalo)


District 17 – Kailua
PVI – D+14
Micah Kalama Pregitzer (D-Kailua)


District 18 – Waikiki
PVI – D+14
Brickwood Galuteria (D-Honolulu)


District 19 – Kaimuki
PVI – D+23
Calvin Say (D-Honolulu)


District 20 – Palolo and East Manoa
PVI – D+24
Ed Case (D-Honolulu)


District 21 – Moilili
PVI – D+24
Scott Nishimoto (D-Honolulu)


District 22 – Historic District
PVI – D+20
Mazie Hirono (D-Honolulu)


District 23 – Chinatown
PVI – D+19
Daniel Holt (D-Honolulu)


District 24 – Makiki and West Manoa
PVI – D+22
Brian Schatz (D-Honolulu)


District 25 – Liliha
PVI – D+21
Suzanne Chun Oakland (D-Honolulu)


District 26 – Mapunapuna and Honolulu International Airport
PVI – D+16
Glenn Wakai (D-Honolulu)


District 27 – South Kaneohe
PVI – D+18
Scot Matayoshi (D-Kaneohe)


District 28 – North Kaneohe
PVI – D+14
Jarrett Keohokalole (D-Kaneohe)



Oahu Island

District 29 – Kalihi
PVI – D+23
Mufi Hannemann (D-Honolulu)


District 30 – Honolulu Forest
PVI – D+20
Donna Mercado Kim (D-Honolulu)


District 31 – Salt Lake
PVI – D+16
Linda Ichiyama (D-Honolulu)


District 32 – Pearl Harbor
PVI – D+10
Mike Gabbard (D-Honolulu)


District 33 – Ewa Beach
PVI – D+9
Rida Cabanilla (D-Ewa Beach)


District 34 – Kapolei
PVI – D+7
Sharon Har (D-Kapolei)


District 35 – Ewa
PVI – D+11
Ty Cullen (D-Waipahu)


District 36 – West Waipahu
PVI – D+17
Henry Aquino (D-Waipahu)


District 37 – East Waipahu
PVI – D+16
Jon Karamatsu (D-Waipahu)


District 38 – West Pearl City
PVI – D+16
Ben Cayetano (D-Pearl City)


District 39 – East Pearl City
PVI – D+19
David Ige (D-Pearl City)


District 40 – Ewa Forest
PVI – D+16
Roy Takumi (D-Pearl City)


District 41 – Nanakuli
PVI – D+13
Stacelynn Kehaulani Eli (D-Nanakuli)


District 42 – Waianae and Makaha
PVI – D+14
Colleen Hanabusa (D-Waianae)


District 43 – Haleiwa and Kahuku
PVI – D+2
Gil Riviere (R-Waialua)

District 44 – Miliani
PVI – D+13
Ryan Yamane (D-Waipio)


District 45 – Wahiawa
PVI – D+14
Donovan Dela Cruz (D-Wahiawa)



Hawaii Delegation:
1 Republican Delegates
44 Democratic Delegates

Majority Leader of the Hawaii Delegation:
Mazie Hirono (D-22)
Minority Leader of the Hawaii Delegation: Gil Riviere (R-43)

2016 Election:
Marco Rubio – 168 Delegates
Hillary Clinton – 176 Delegates
I can see the Republicans fighting for their representation in Hawaii by directing all their resources on Districts 33, 34, and 43. In a Republican landslide year, they might just gain those two districts in addition to 43.
 
I can see the Republicans fighting for their representation in Hawaii by directing all their resources on Districts 33, 34, and 43. In a Republican landslide year, they might just gain those two districts in addition to 43.
Surprisingly, despite having a much more democratic PVI, districts 42 and 41 voted for Andria Tupola by a much larger margin than 33 and 34. Tupola +28 and +14 vs Ige +6 and Ige +1.
 
Surprisingly, despite having a much more democratic PVI, districts 42 and 41 voted for Andria Tupola by a much larger margin than 33 and 34. Tupola +28 and +14 vs Ige +6 and Ige +1.
I suppose in that case, the Republicans would do their best at retaining as many voters from the western parts of Oahu Island so that they can hope to get as many seats out of the five reachable ones. Them being 33, 34, 41, 42, and 43.
 
Idaho (52 Districts) New
Idaho:


Idaho

District 1 – Southeast Boise
PVI – D+6
Walt Minnick (D-Boise)


District 2 – Boise Hills
PVI – D+21
Brian Cronin (D-Boise)



Boise and Meridian

District 3 – South Boise
PVI – R+3
Julie Ellsworth (R-Boise)


District 4 – Downtown Boise
PVI – D+9
Dave Bieter (D-Boise)


District 5 – Garden City
PVI – D+8
Grant Burgoyne (D-Boise)


District 6 – Winstead Park
PVI – R+6
Chuck Winder (R-Boise)


District 7 – Southwest Boise
PVI – R+15
Dirk Kempthorne (R-Boise)


District 8 – West Valley
PVI – R+13
Jim Risch (R-Boise)


District 9 – Eagle
PVI – R+14
Raúl Labrador (R-Eagle)


District 10 – Central Meridian
PVI – R+20
Cliff Bayer (R-Meridian)


District 11 – Kuna
PVI – R+22
Bill Sali (R-Kuna)


District 12 – West Meridian
PVI – R+23
Russ Fulcher (R-Meridian)


District 13 – Star
PVI – R+25
Butch Otter (R-Star)


District 14 – North Nampa
PVI – R+21
Lawrence Wasden (R-Nampa)


District 15 – South Nampa
PVI – R+26
Curt McKenzie (R-Nampa)


District 16 – Central Nampa
PVI – R+19
Todd Lakey (R-Nampa)


District 17 – Deer Flat
PVI – R+20
Jim Rice (R-Caldwell)


District 18 – Caldwell
PVI – R+15
Steve Symms (R-Caldwell)


District 19 – Parma to Middleton
PVI – R+30
Phil Batt (R-Wilder)


District 20 – Southwest Idaho
PVI – R+30
Bert Brackett (R-Rogerson)


District 21 – Boise Forest
PVI – R+23
Phillip J. Canody (R-Idaho City)



Twin Falls

District 22 – West Twin Falls
PVI – R+26
Jim Patrick (R-Twin Falls)


District 23 – East Twin Falls
PVI – R+23
Lee Heider (R-Twin Falls)


District 24 – Fruitland and Payette
PVI – R+30
Brad Little (R-Emmett)


District 25 – Snake River
PVI – R+28
Larry Craig (R-Midvale)


District 26 – North Panhandle
PVI – R+24
Heather Scott (R-Blanchard)


District 27 – Sandpoint
PVI – R+19
Shawn Keough (R-Kootenai)


District 28 – Rathdrum and West Post Falls
PVI – R+27
Don Cheatham (R-Post Falls)



Coeur d'Alene

District 29 – Post Falls
PVI – R+25
Tony Wisniewski (R-Post Falls)


District 30 – Dalton Gardens and Hayden
PVI – R+23
Steve Vick (R-Dalton Gardens)


District 31 – Coeur d’Alene
PVI – R+13
Bob Nonini (R-Coeur d'Alene)


District 32 – St. Joe Forest
PVI – R+19
Dan Foreman (R-Viola)


District 33 – Nez Perce Clearwater
PVI – R+23
Shannon McMillan (R-Silverton)



Moscow and Lewiston

District 34 – Moscow
PVI – D+8
Dan Schmidt (D-Moscow)


District 35 – Lewiston
PVI – R+17
Dan G. Johnson (R-Lewiston)


District 36 – South Panhandle
PVI – R+20
Carl Crabtree (R-Grangeville)


District 37 – Cassia County
PVI – R+36
Scott Bedke (R-Oakley)


District 38 – Jerome
PVI – R+28
Maxine Bell (R-Jerome)


District 39 – Craters of the Moon
PVI – R+29
Dean Cameron (R-Rupert)


District 40 – Sawtooth Forest
PVI – R+1
Michelle Stennett (D-Ketchum)

District 41 – Northeast Idaho
PVI – R+27
Karey Hanks (R-St. Anthony)


District 42 – Rexburg
PVI – R+42
Brent Hill (R-Rexburg)


District 43 – Southeast Idaho
PVI – R+37
Jim Guthrie (R-McCammon)



Pocatello

District 44 – South Pocatello
PVI – R+3
Richard H. Stallings (D-Pocatello)

District 45 – North Pocatello
PVI – R+16
Dustin Manwaring (R-Pocatello)


District 46 – Soda Springs
PVI – R+23
Mark Harris (R-Soda Springs)


District 47 – Blackfoot
PVI – R+30
Steve Bair (R-Blackfoot)



Idaho Falls and Rexburg

District 48 – Caribou-Targhee Forest
PVI – R+36
Sean Coletti (R-Ammon)


District 49 – Ammon and South Idaho Falls
PVI – R+29
Janice McGeachin (R-Idaho Falls)


District 50 – North Idaho Falls
PVI – R+31
Mike Simpson (R-Idaho Falls)


District 51 – Central Idaho Falls
PVI – R+17
Mike Crapo (R-Idaho Falls)


District 52 – Menan and Rigby
PVI – R+37
Rod Furniss (R-Rigby)



Idaho Delegation:
45 Republican Delegates
7 Democratic Delegates

Majority Leader of the Idaho Delegation:
Mike Crapo (R-51)
Minority Leader of the Idaho Delegation: Walt Minnick (D-1)

2016 Election:
Marco Rubio – 213 Delegates
Hillary Clinton – 183 Delegates
 
Nebraska (61 Districts) New
Nebraska:


Nebraska

District 1 – Northeast Omaha
PVI – D+39
Burke Harr (D-Omaha)


District 2 – North Omaha
PVI – D+10
Tanya Cook (D-Omaha)


District 3 – Fontenelle Park
PVI – D+22
Megan Hunt (D-Omaha)



Omaha

District 4 – Downtown Omaha
PVI – D+15
Jeremy Nordquist (D-Omaha)


District 5 – Morton Meadows
PVI – D+12
Gwen Howard (D-Omaha)


District 6 – Underwood and Elmwood
PVI – D+13
Ben Nelson (D-Omaha)


District 7 – Keystone
PVI – D+3
Brad Ashford (D-Omaha)


District 8 – Central Omaha
PVI – R+3
Mike Fahey (D-Omaha)

District 9 – Hillsborough
PVI – R+7
Hal Daub (R-Omaha)


District 10 – South Omaha
PVI – D+11
Tony Vargas (D-Omaha)


District 11 – Ralston
PVI – R+4
Jean Stothert (R-Omaha)


District 12 – Elkhorn
PVI – R+13
Bob Krist (R-Omaha)


District 13 – Boys Town
PVI – R+11
Lee Terry (R-Omaha)


District 14 – Skyline
PVI – R+16
Lou Ann Linehan (R-Omaha)


District 15 – Millard
PVI – R+10
Pete Ricketts (R-Omaha)


District 16 – Zorinsky Lake
PVI – R+12
Beau McCoy (R-Omaha)


District 17 – Gretna
PVI – R+18
John Murante (R-Gretna)


District 18 – North Bellevue
PVI – R+9
Tommy Garrett (R-Bellevue)


District 19 – South Bellevue
PVI – R+14
Abbie Cornett (R-Bellevue)


District 20 – La Vista
PVI – R+10
John Arch (R-La Vista)


District 21 – Papillion
PVI – R+14
Don Bacon (R-Papillion)


District 22 – Chalco to Springfield
PVI – R+16
Andrew La Grone (R-Gretna)


District 23 – Blair
PVI – R+18
Ben Hansen (R-Blair)


District 24 – Fremont
PVI – R+15
Ben Sasse (R-Fremont)


District 25 – Yutan to David City
PVI – R+23
Bruce Bostelman (R-Brainard)


District 26 – Plattsmouth
PVI – R+18
Robert Clements (R-Elmwood)


District 27 – Nebraska and Falls City
PVI – R+21
Lavon Heidemann (R-Elk Creek)


District 28 – North Lincoln and Waverly
PVI – R+8
Kay Orr (R-Lincoln)



Lincoln

District 29 – Bethany
PVI – R+2
Mike Johanns (R-Lincoln)


District 30 – University of Nebraska-Lincoln Campus
PVI – D+13
Amanda McGill (D-Lincoln)


District 31 – Downtown Lincoln
PVI – D+11
Adam Morfeld (D-Lincoln)


District 32 – Lincoln Airport
PVI – R+1
Jon Bruning (R-Lincoln)


District 33 – Woodsshire
PVI – D+10
Bob Kerrey (D-Lincoln)


District 34 – Holmes Lake
PVI – D+7
Chris Beutler (D-Lincoln)


District 35 – East Lincoln and Walton
PVI – R+9
Jeff Fortenberry (R-Lincoln)


District 36 – South Lincoln
PVI – R+8
Mike Foley (R-Lincoln)


District 37 – West Lincoln
PVI – R+21
Doug Bereuter (R-Utica)


District 38 – Beatrice
PVI – R+17
Myron Dorn (R-Adams)


District 39 – Fairbury and Crete
PVI – R+18
Tom Brandt (R-Plymouth)


District 40 – Tekamah to Wisner
PVI – R+23
Charlie Janssen (R-Nickerson)


District 41 – Northeast Nebraska
PVI – R+12
Joni Albrecht (R-Thurston)


District 42 – Hartington, Pierce and Wayne
PVI – R+31
Dave Bloomfield (R-Hoskins)


District 43 – Norfolk
PVI – R+28
Jim Scheer (R-Norfolk)


District 44 – Schuyler
PVI – R+30
Tom Briese (R-Albion)


District 45 – Columbus
PVI – R+29
Mike Moser (R-Columbus)


District 46 – Aurora and York
PVI – R+30
Curt Friesen (R-Henderson)


District 47 – Minden
PVI – R+31
Dave Murman (R-Glenvil)


District 48 – Hastings
PVI – R+21
Steve Halloran (R-Hastings)


District 49 – St. Paul and Central City
PVI – R+28
Jon Lynn Christensen (R-St. Paul)


District 50 – Grand Island
PVI – R+14
Ray Aguilar (R-Grand Island)



Grand Island and Kearney

District 51 – Hall County
PVI – R+21
David Plond (R-Grand Island)


District 52 – Kearney
PVI – R+22
Galen Hadley (R-Kearney)


District 53 – Elm Creek
PVI – R+25
Matt Williams (R-Gothenburg)


District 54 – O’Neill
PVI – R+36
Tim Gragert (R-Creighton)


District 55 – Central Nebraska
PVI – R+36
Al Davis (R-Hyannis)


District 56 – Holdrege to McCook
PVI – R+35
Tom Carlson (R-Holdrege)


District 57 – North Platte
PVI – R+26
Mike Groene (R-North Platte)


District 58 – Imperial and Ogallala
PVI – R+36
Tom Osborne (R-Lemoyne)


District 59 – Nebraska National Forest
PVI – R+32
Steve Erdman (R-Bayard)


District 60 – Scottsbluff
PVI – R+22
Adrian Smith (R-Gering)


District 61 – Chadron to Valentine
PVI – R+29
Deb Fischer (R-Valentine)



Nebraska Delegation:
48 Republican Delegates
13 Democratic Delegates

Majority Leader of the Nebraska Delegation:
Mike Johanns (R-29)
Minority Leader of the Nebraska Delegation: Bob Kerrey (D-33)

2016 Election:
Marco Rubio – 261 Delegates
Hillary Clinton – 196 Delegates
 
Last edited:
Top